.50 BMG – MCSA testasi puolituumaisen legendakaliiberin

Normaalit kiväärikaliiberit (tässä .308) näyttävät legendaarisen fiftyn rinnalla kovin pienikokoisilta.

Toukokuun alkupäivinä MCSA ry pääsi viimein toteuttamaan kauan suunnitellun vierailun, jota oli organisoitu yhdistysten huipputasolla. Lauantaisena aamuna yhdistyksen innokkaat jäsenet starttasivat moottorimarssin kohti Lahtea, tarkemmin sanottuna Hälvälän ampumarataa.

Hälvälässä vietettiin ampumaurheilun täyttämä lauantai. Tällä kertaa kyseessä oli kuitenkin erityislaatuinen lauantaina, sillä pöydillä olivat aseet ja kaliiberit, joita kaikki eivät pääse kokeilemaan edes kerran elämässään.

SWC ry:n lajikavalkadissa on useita vähemmän tunnettuja ampumalajeja, kuten .50 BMG The Big Fifty, jossa voittaja on pienimmän kasatuloksen ampunut kilpailija. Kuten nimi antaa ymmärtää, lauantai-paivan agendalla olivat erityisesti suuret kaliiberit: myyttinen puolituumainen .50 BMG.

Jokainen MCSA ry:n jäsen pääsi päivän aikana testaamaan legendaarisen konekiväärikaliiberin useampaan kertaan. Selvyyden vuoksi: parhaimmillaan .50 BMG -partikkeli tarjoilee kiväärin piipun suulta käsittämättömän 20 000 joulen energiaa silloin, kun 800 grainin (52 gramman) mahtiluoti halkoo ilmaa 882 metrin sekuntinopeudella.

Vertailun vuoksi: vastaavat arvot suomalaisille tutummassa armeijan rynnäkkökiväärikaliiberissä 7.62×39 ovat lähtöenergian osalta noin 2100 joulea silloin, kun 123 grainin (8 grammaa) luoti tavoittaa maalitaulua 738 metrin sekuntinopeudella.

Ei liene yllätys, että ilmeet ampumalauantain aikana olivat nauravaisia. Suuren kiväärikaliiberin kokeilu oli uskomattoman antoisa kokemus. Kokemusta paransi entisestään se, että seura radalla oli tälläkin kertaa sitä parasta a-luokkaa.

Välillä katseet olivat kuitenkin vakavia, sillä ballistiikan, aseturvallisuuden ja tekniikan lisäksi ampumaurheilulauantaissa puhutti uusi ehdotus ampuma-aselaiksi, joka herätti yhdistyksen jäsenissä huolta urheilulajin tulevaisuudesta.

Lakihuolista huolimatta SWC ry:n vieraana kelpasi paukutella. Äärettömän asiantuntevat yhdistyksen toimihenkilöt kertoivat toiminnastaan, aseista, aseiden historiasta ja asetekniikasta uskomattoman mielenkiintoisesti.

Haluamme käyttää tilaisuuden kiittää Special Weapons Club ry:n edustajia loistavasta lajiesittelystä. Toivottavasti turvalliset ammuntanne suurilla kaliibereilla saavat jatkua myös tulevaisuudessa!